Ekonomi

Ethereum’da yılın ilk büyük güncellemesi olan Shapella başarıyla yayınlandı

Investing.com – Ethereumağ geçen yıl BirleştirmekGüncellemenin ardından merakla beklenen bir diğer güncelleme olan Shapella sorunsuz bir şekilde yayınlandı.

Ağ güncellemesi Ana ağda 620.9536 döngü numarasında gerçekleşti ve Ethereum Güzelleştirme önerisi (EIP) 4895 etkinleştirilerek, doğrulayıcıların uzun süredir ağda stake ettikleri ETH’lerin geri çekilebilmesi sağlandı. Para çekme sistemine ek olarak, şebekenin komite fiyatı olan gaz fiyatları da belirli süreçler için optimize edilmiştir.

Ağda kilitli varlıkları geri çekme özgürlüğü, Ethereum kullanıcıları varlık yönetiminde esneklik kazanacağı için olumlu algılanıyor. Ayrıca stake edilen varlıkların kilidinin açılmasının Ethereum piyasasında volatilitenin artmasına yol açabileceği düşünülüyor. Ancak yaklaşık 33 milyar dolar değerindeki 18 milyon ETH’nin bir anda bedava olmayacağının olası volatilite artışını azaltabileceğine inanılıyor.

Güncellemenin Ethereum piyasasını nasıl etkileyeceğine dair spekülasyonların ortasında, kullanıcıların çoğunluğunun ETH varlıklarını kilitlediği dönemdeki fiyatın mevcut fiyatın üzerinde olması, serbest bırakılan varlıkların satılma olasılığının düşük olması gerçeği var. Bu görüş ağırlık kazanırken, yatırımcılar birçok Ethereum fiyatında sert düşüşler beklemiyor.

Para çekme işlemlerinin aktif hale gelmesinin ardından ilk saatlerde net çıkışların 10.000 ETH olduğu belirtilirken, anın prestijiyle stake edilen toplam 18.1 milyon ETH’nin %0.3’ünün kilidinin açıldığı belirtildi.

Güncellemenin gerçekleştiği saat diliminde ETH fiyatı aşağı yönlü hareket ettikten sonra 1.900 dolar bölgesinde destek bulmayı başardı. Akabinde 1.920 dolar yükselen kripto para, gün açılışından bu yana 1.900 dolar – 1.920 dolar aralığındaki dar bantta hareket etmeye devam ediyor.

Author: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu