Haber

İtalya’da mülteci akınına karşı Olağanüstü Hal ilan edildi

İtalyan hükümeti, son dönemde Akdeniz’den yoğunlaşan göç akışı nedeniyle altı ay süreyle olağanüstü hal ilan etti. Başbakanlıktan yapılan açıklamada, olağanüstü halin 6 ay süreceği ve güneyde göç akımından etkilenen bölgelere ilk etapta 5.4 milyon euro sağlanacağı kaydedildi.

ANSA haberlerAjans, dünkü kabine toplantısının ardından açıklanan olağanüstü hal kapsamında göçmenler için yeni kabul merkezleri inşa edilmesinin planlandığını da bildirdi.

Bir hükümet kaynağı Reuters haber ajansına, olağanüstü halin İtalya’da kalmasına izin verilmeyenlerin daha hızlı geri gönderilmesini sağlayacağını söyledi.

4 günde 2 bin kişi geldi

Ajans, Cuma ve Pazartesi günleri de dahil olmak üzere Paskalya döneminde dört gün içinde aralarında çok sayıda çocuğun da bulunduğu 2 bin göçmenin tekneyle Lampedusa adasına ulaştığını bildirdi.

Lampedusa’daki 400 kişilik kabul merkezinde şu anda 1.800’den fazla göçmenin barındığı bildiriliyor. Tunus’un kuzey kıyısındaki Şafakes kentine 190 kilometre uzaklıkta bulunan Lampedusa, Kuzey Afrika’dan gelen mülteci akınına sahne oluyor.

İtalya İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre bu yıl İtalya’ya gelen sığınmacı sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 4 kat artarak 28 bini geçti.

dpa,rtr/BK,JD

Mani olmadan DW Türkçe’ye nasıl ulaşabilirim?

Kaynak: Deutsche Welle / Günümüz

gerger-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu