Haber

100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu Başladı

1-5 Ağustos tarihleri ​​arasında Sivas’tan başlayıp Ankara’da sona erecek olan 100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu, Samsun’da başladı.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde Gençlik ve Spor 1 Ağustos’ta Sivas’tan başlayıp 5 Ağustos’ta Ankara’da sona erecek olan 100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu’nun tanıtımı, Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından Samsun Ömer Halisdemir Çok Amaçlı Salonu’nda gerçekleştirildi. Samsun Valisi Doç. Zülkif Dağlı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Türkiye Bisiklet Federasyonu (TBF) Başkan Yardımcısı Bahattin Akyön, TBF Genel Sekreteri Mehmet Sedat Fırat ve protokol üyeleri katıldı.

VALİ DAĞLI: GENÇLERİMİZİ VE ÇOCUKLARIMIZI BİSİKLETLE TANIŞTIRMAK İSTİYORUZ Törenin açılışında konuşan Samsun Valisi Doç. Zülkif Dağlı, “Havza ilçesi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kaldığı ve 18 gün hazırlık yaptığı bir ilçedir. Bu anlamda Bisiklet Federasyonumuzun bu çalışmalarını önemsiyoruz. Samsun bu etabın olmazsa olmazı. 2017 yılında İşitme Engelliler Yaz Olimpiyatlarını ve geçen yaz Teknofest’i birlikte yaşadık. 6 gün boyunca 900 bin vatandaşımızı ağırladık. Aynı ekiple oluşturduğumuz koordinasyon kurulumuz ile bu organizasyon da olumsuzluklara mahal vermeden başarılı geçti ve bu süreç görülmeye değerdi. Samsun’un şanı. Bu etkinlik hem Cumhuriyetimizin 100. yılı hem de Türkiye’nin 100. yılı bağlamında Samsun’da gerçekleştirilecektir. Gençlerimizi ve çocuklarımızı bisikletle daha çok tanıştırmak istiyoruz. Bu anlamda düzenleme çok değerli bir araçtır. Samsun bisiklet için oldukça uygun bir ildir. Birçok ovaya sahiptir. BAHATTİN AKYÖN: BU GÜZELLİKLERİ TÜM DÜNYAYA YANSITIRACAĞIZ Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkan Yardımcısı Bahattin Akyön, “100. Yıl turu Ankara üzerinden Sivas, Amasya, Havza, Samsun, Çorum, Çankırı’da başlayacak” dedi. Ayrıca Eski Ev’den önce sona erecek. Buranın güzel yanlarından biri de burada iki etap olması. Bunlardan biri Havza etabı, diğeri ise Samsun etabı olacak. Bu bölgenin tüm inceliklerini tüm Türkiye’ye tanıtmaya çalışacağız, bisikleti sevdirmeye çalışacağız. Tarihimizle yeniden ilerleme noktasında bisiklet sürmek bir ileri harekettir. Sürekli hızlanmak zorundasınız ve 100 yılı geride bırakıp daha nice 100 yıllara ulaşmak için hep birlikte pedal çevireceğiz ve bu güzellikleri tüm dünyaya yansıtacağız.”

100. Yıl Bisiklet Turu, 1 Ağustos’ta Sivas Atatürk ve Kongre Müzesi önünden başlayacak ve 5 Ağustos’ta Ankara’da Eski Meclis önünde sona erecek. Bisiklet turuna Türkiye, Irak, Özbekistan, Mısır, Kazakistan ve Bulgaristan’dan 16 takım ve 100 sporcu katılacak.

haber-derik.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu